Co překvapí Evropany (některé) při prvním setkání s USA

čtvrtek 15. listopad 2012 10:57

I když je americká kultura v podstatě západní, člověk ze západu  může být mnohými věcmi v USA překvapen, mile i nemile. A což teprve člověk  z východu.... Americká kultura i mentalita je jiná, americké zvyklosti jsou jiné a opravdu platí jiný kraj, jiný mrav.

Především velké vzdálenosti. Z Evropy jsme mnozí z nás zvyklí na útulnost malých evropských uliček, centra měst, kde je živo a centrum zábavy i obchodů, jsme zvyklí na možnosti nepohybovat se všude autem. V USA jsou města i městečka obří, vzdálenosti všeho velké a vzdálenost se často měří časem, nikoliv v mílích. Kolik minut-hodin trvá, než se dostanu do práce, do školy, do jiného města? Architektura je také jiná, většina budov je moderních, hranatých, staré budovy byly většinou zbourány na úkor moderních, a všemu dominují obří nápisy, bilboardy, značky a cedule inzerující restaurace, banky, obchody, obchodní střediska.  Bez auta je člověk ztracen, s výjimkou měst jako Chicago či New York City, kde funguje skvěle veřejná doprava. Veřejná doprava je ale všeobecně v menších městech neužívaná většinovou populací, je považována dokonce za jakousi dopravu pro socky a hodně měst nemá dobře propojené ulice, takže cesta kamsi trvá dlouho a zastávky jsou umístěny každých "pár metrů".

Auto je prostě součástí života. Můžete si vyzvednout jídlo, aniž byste vylezli z auta, vybrat peníze z bankomatu či dát věci do čistírny, tzv. drive thru je běžná věc.

 

Bankovní systém - zcela jiný, banky národní nejsou (najdete řetězce rychlého jídla spíš než banky). Bezhotovostní platby nejsou typické, používají se šekové nebo spořící účty, používají se debetní i kreditní karty, u šekového účtu majitel dostane šeky, šeky jsou stále užívané, lidé stále píší šeky, i když v poslední době toho ubývá kvůli platbám přes internet. Tím trpí i americká pošta, které ubývá zákazníků, kteří dříve posílali x dopisů s platbou té či oné společnosti. Spousta lidí též dostává výplatu ve formě šeku.

Ad šeky - och, jaký to požitek stát u pokladny za osobou, která bude platit šekem. Ona osůbka má spoustu času,  počká, až se dozví  konečnou cifru, pak pomalu začne vypisovat datum, příjemce platby, čísla a pak poctivě vykrouží podpis...a pak se ještě pokladní může zeptat na identifikační doklad...radosti, tvé jméno je šek. Přiznám se, že za posledních 5 let jsem neužila šeky vůbec. Platím hotově nebo kartou.

 

Peníze. Bankovky:  Vše zelené. Vše stejně velké. Tedy skoro, dnes už se začalo na některé bankovky přidávat minimum barvy, ale i tak...dolary se zase tak moc nemění, jsou to pořád zelené, tuhé papírky. Připadá mi, že lidé, kteří špatně vidí, můžou mít problém rozlišit jednotlivé bankovky, ale ještě jsem neslyšela nikoho stěžovat si...

Mince - dávat pozor se vyplatí. Liší se barvou i velikostí. Ne všude je uvedena hodnota. Čtvrťák je největší  a samozřejmě značí čtvrt dolaru, čili 25 centů, to by se ještě dalo vydedukovat. Ale deset centů není označeno jasně, je to menší mince než 5 centů, a je na ní napsáno DIME, což je deset centů, ale to se musí nově příchozí prostě naučit. Pět centů je označeno stejně jako jeden cent. Jeden cent je (dle mého skromného názoru) mince otravná, je jich moc a stojí víc je vyrobit, než jakou mají hodnotu, ale...Američané je jen tak nezruší. Existují i půldolarové mince a dolarové, ale ty nejsou až tak moc vidět, spíš kuriozita než běžně užívané platidlo.

 

Od peněz se dostáváme k cenám: ceny jsou značeny bez daní, takže pozor při nákupu, i když máte pocit, že víte, kolik zhruba budete platit, překvapení u pokladny, až tam se přidají daně. Kvůli tomuto triku může obchod hrdě prodávat něco za 99 centů, ale zaplatíte vždy dolar a něco, záleží na státě, ve kterém žijete, kolik platíte v daních, které jsou i 10 procent z ceny.

Ceny souvisí s měřením, a systém, který v USA vede, je standardní. Metrický systém je sice vyučován, ale žáci se s ním seznámí letem světem, lidé užívají běžně libry, palce, míle. Metrický systém je užíván tam, kde je nutná přesnost - věda a technika a občas se s ním setká i třeba mechanik, který má nářadí metrické i americké domorodé. Benzín se prodává v galonech, tj. americký galon, který je menší než ten britský, americký galon čítá 3.87 litru. Mléko se též prodává v galonech, máslo v librách a salámy též. Zapomeňte na deset deka vlašáku! (i kdybyste ten vlašák sehnali).

A teploty se měří ve Fááá...cože? Fahrenheit. Cizinec si musí zvyknout, byť mu chybí C.

A když už jsem zmínila potraviny - základní jídlo chutná ... řekneme si to bez obalu. Děsně. Chléb je potravina, na kterou si cizinec zvyká jen těžko, a tak zvídavější cizinec pátrá po nějakém pekaři, pokud možno pekařství nějakého ex patriota evropského. Základní toustový chléb je levný, nevoní, ale vydrží týdny a týdny jen tak pohozen volně. Základní uzeniny chutnají jako plastik. Dejte si na ně kečup, oživí chuť plastiku. Kečup se běžně jí k hranolkám a Američané se velmi diví, když vidí někoho dávat si k hranolkám majonézu nebo dokonce tatarskou omáčku. Tatarská omáčka přece patří na ryby! Chutě jsou prostě jiné a nemálo lidí překvapí všudypřítomná skořice a cukr v mnohých produktech, kde by je člověk nehledal. Skořice v zubní pastě. Skořice v chlebu. Kukuřičný syrup v uzenině. Kukuřičný syrup v chlebu. Ano, cukr je často nahrazován kukuřičným syrupem (tento Ďábelský vynález si zaslouží samostatný článek). Proto i Coca Cola chutná jinak.

Restaurace - neuvěřitelné množství restaurací, přes hospody, rodinné restaurace po řetězce italské či jiné kuchyně po luxusní restaurace. Každý si může vybrat, každý si může objednat jídlo domů, pizzu nebo čínské jídlo, čím větší město, tím víc možností. Restaurace rychlého jídla i na venkově, na vesnici, které samozřejmě vesnice nejsou, v USA jsou přece jen města, městečka, osady. To co v názvu vesnice má, je většinou celkem velké město třeba o 80 000 obyvatelích :)

Restaurace rychlého jídla všude možně. Čím chudší čtvrť, tím víc rychlého jídla najdete.

Porce jídla jsou velké, stejně tak nápoje. Je běžné dostat automaticky sklenici vody v restauraci, obyčejné vody z kohoutku. Samozřejmě s ledem. I když je venku -30 stupňů Celsia, Američané milují nápoje s ledem. Kdo nechce led, musí se ozvat.

 A když se vám udělá zle z jídla, dojdete si do lékárny pro nějaký ten protilék. Nebo spíš do drogerie. Lékarna jako taková se skrývá většinou v drugstore, kde se prodává všemožné zboží, drogerie, pár potravin pro lidi i zvířata. Lékarna je umístěna vzadu "drogerie", předpis se odevzdá a dotyčný pak čeká, až lékarník připraví léky, které s výjimou antikoncepčních pilulek jsou umístěny v plastikovém kontejneru s jménem dotyčného a vytiskne se i tzv. příbalový leták. Léky na předpis nejsou baleny individuálně, lékarník je vysype z obřího balení jako kdysi v 19. století a pak je napočítá a vše olepí. To vše samozřejmě trvá a kdo si počká, ten se dočká. Léky jsou předražené, ale často se dávají léky generické. Takže lékárník vzadu, ale cigarety si můžete koupit vpředu, hned u pokladen.

 

 A alkohol? To se liší stát od státu. Někde je to skoro jako v Evropě, jinde je to jako na jiné planetě a alkohol se neprodává vůbec v tzv. dry counties  - suché okresy.

 Další překvapení je nenucenost Američanů, jejich "vřelost", hlasitost konverzace, familiérnost i jejich (ne)sympatie vůči akcentům a cizincům. Tip pro pány - Američanky letí na akcenty.

 

A tím se pro dnešek rozloučím a těším se na vaše komentáře.

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora