"Prázdné místo" plné sexu, drog a maloměšťáků - J. K. Rowling

pondělí 3. prosinec 2012 11:17

The Casual Vacancy

Sex, drogy a rokenrol nahrazeny tímto:  sex, drogy a Rihanna. To a víc najdete v nové knize J. K. Rowling. Díky popularitě Harryho Pottera může paní Rowling psát pro radost a nespoléhat se na zisk z knih.  Prázdné místo je její prvotina pro dospělé.  A pro dospělé rozhodně je, kniha obsahuje sprostá slova, nadávky, závažná témata okolo drog, sexu a prostituce, znásilnění, sexuality pubertálních dětí, třídních rozdílů, lidská povaha je popsána a rozebrána, nic není viděno skrz růžové brýle.

 

Rowling nás v její nové (tlusté) knize zavádí na anglické maloměsto Pagford, fiktivní, přesto velmi reálné. Zdánlivě idylické městečko, ve kterém poznáváme jednu z postav, čtyřicátníka Barryho Fairweathera. Ten se ale v úvodu ani neohřeje a mizí navždy, i když jeho obří migréna nenaznačuje, že by měl zemřít. Na bolest hlavy se přece neumírá...

Barry ale umírá a uvolňuje místo na farské radě*. Hned po jeho smrti se začnou někteří obyvatelé zajímat o místo, které uvolnil. Začíná tichý boj o Barryho místo, tichý boj, který pomalu odkrývá všechny vrstvy povahy nejen kandidátů samotných, ale i samotného městečka.

Barry byl idealista, snažil se o zlepšení poměrů v městečku Pagford, které vede dlouholetou válku s městem sousedním, městem Yarvil. Po Barryho smrti se ona válka zhoršuje. Maloměšťáci, kteři o Barryho místo bojují, nebojují vždy čestně. Ne, nebojte, není to jen o skupince stárnoucích maloměštáků, kteří touží zaujmout prázdné místo coby radní oné farnosti. Kniha nabízí pestrý obrázek všech vrstev společnosti. Jaké je to přistěhovat se z Londýna do maloměsta kvůli zoufalé zamilované matce pozná mladá Gaia. Jaké to je vyrůstat s ušlápnutou matkou a uřvaným agresivním otcem, to se dozvíme v příběhu Andrewa, jaké ideály v sobě má  Krystal, dcera na droze závislé šlapky? A proč vlastně ona prostitutka skončila u drog? Jací jsou jednotliví kandidáti a jejich rodinky?  Jsou děti kandidátů nadšené, že jejich rodič kandiduje? Je pan Mollison čestný obchodník a muž a  co jeho snacha Samantha, která rozhodně nechce, aby její muž Miles kandidoval? Jak je na tom vdova po Barrym, vážila si jeho práce a truchlí? A jak zapadá indická doktorka do malého města?  Sex jako řešení problémů i jako příčina sporů?


 Jakmile se zorientujete, kdo je kdo, kdo je Mollison na jedné straně společnosti a Weedon na straně druhé, budete na dobré cestě užít si román, který je nejen humorný, ale nabízí i obrázek dnešní  společnosti, boji o moc a přehazování zodpovědnosti na jiné, ponurá realita práce sociálních pracovníků a kontrast mezi bohatou smetánkou a chudáky, smutný obrázek lidí, kterým droga ovládla život. Možná si říkáte, jak to všechno zkombinovala, aby se to dalo číst,  ale nezapomínejte, že je to autorka, která už dávno dokázala, že umí kombinovat, viz Harry Potter.  A i když v Prázdném místu nikdo nečaruje  a nemává se kouzelnou hůlkou, najdete výborně podané postavy, se všemi jejich chybami, povrchností i slušností a dobrem.

 

Najdete dobro i zlo, se kterým bojují nejen dospělí. Dospělí jsou již plní zklamání, neúspěchu, zahořklosti, falešných  představ i přání a jejich pubertální děti se za rodiče stydí, nevychází s nimi, za jejich zády nejen nadávají, ale někteří i konají cosi okolo kandidátů. A v popisu pubertálních výrostků Rowling vyniká. Děj se odvíjí pomalu, ale jistě a než se čtenář nadá, je součástí městečka Pagford. Nenechte si tento román ujít a zapomeňte na Harryho. Tohle není Harry a jeho svět, toto je Rowling a román pro dospělé o světě bez čar a kouzel, světě našem, reálném, se všemi plusy a mínusy. Nesuďte též knihu dle obalu :)

 

Pár ukázek z románu**

 

...Barry Fairbrother nechtěl jít na večeři. ... Jenže jeho žena byla trošku strnulá a zaražená během oběda a Barry si domyslel, že jeho papírové přání k výročí neodčinilo jeho zločin, když se na celé ráno zavřel do studovny. Také nepomohlo to, že psal o Krystal, kterou Mary neměla ráda, i když předstírala, že ano.
 "Mary, chci tě vzít na večeři," lhal...

...Pagford, zatracenej Pagford. Samantha tam nikdy neměla v úmyslu žít. S Milesem plánovali, že  si rok před zahájením práce udělají cestu kolem světa. Naplánovali si trasu, měli připravená víza. Samantha snila o procházení se na dlouhých, bílých australských plážích bosky a  ruku v ruce. A potom zjistila, že je těhotná.

...Myslela na sex s Milesem. Bylo to před třemi týdny. Jeho číslo bylo předvidatelné jako zednářský stisk ruky. Jedno z jeho oblíbených přísloví bylo "Nehas, co tě nepálí."

 

....Zatímco si  Tessa prohlížela dlouhé, štíhlé nohy té mladé ženy, přemýšlela o tom, jak by její život mohl být jiný, kdyby měla takové nohy. Nemohla si pomoci, ale měla podezření, že by to byl dost jiný život.

..."Do prdele drž hubu, ty krávo uřvaná, nevadilo ti utrácet ty peníze!" ječel Simon, jeho čelist opět vyčnívala a Andrew chtěl zařvat na matku, aby byla zticha: mluvila a každý idiot by jí mohl říct,  že měla být zticha, a byla zticha, když by bylo k dobru, aby promluvila, ale ona se nikdy nepoučila, nikdy netušila, co přijde.

 

...Ale Ashleeina slova bodla do citlivého a bolavého místa v psyché Krystal, takže to byl balzám na duši, když ji Fats ve škole příští den vyhledal a  požádal ji, poprvé, aby se s ním sešla o víkendu. Okamžitě řekla Nikki a Leanne, že v sobotu si vyjde s Fatsem Wallem, a byla spokojená, když viděla jejich překvapení. A ke všemu tomu se objevil, kdy řekl, že se objeví (nebo během půlhodiny dané doby) přímo před jejími kamarádkami a odešel s ní. Bylo to jako kdyby spolu fakt chodili.

..."Je to takovej hajzl," řekla. "Byly bysme pořád v Hackney, kdyby nemlžil, co se týče mamky. Ona je tak strašně pitomá. To se dalo poznat, že o ni nemá zájem. Nikdy ji nikam nevzal. Nemohl se dočkat, až odejde, hned jak se s ní vyspal.

 

*parish council je rada farnosti, radní rozhodují o místní farnosti (parish), jsou voleni a mají různé pravomoci. Jsou na nižším stupni než obecní rada, ne celá Anglie má takové farnosti. Radní se pravidelně scházejí a rozhodují o otázkách týkajících se farnosti. Farnost obvykle zahrnuje území vesnice nebo několika vesnic či malé město.

**Knihu jsem četla anglicky,  nabízím tedy vlastní amatérský překlad

 

 J.K. Rowling a její"The Casual Vacancy" v češtině vyjde jako Prázdné místo na jaře roku 2013.

 

 

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora