Střílení, smutek, stupidita, takový masakr je možný jen v USA?

středa 19. prosinec 2012 11:31

Když se narodila, bylo to příjemné překvapení pro mého muže. Ačkoliv jsme byli zvědaví, nenakukovali jsme a odmítali vědět pohlaví. Manžel vždycky chtěl holčičku a splnilo se mu to. Já bych raději chlapce, no měli jsme oba šanci. 50 na 50. Zůstala jsem nějakou dobu doma a Sandy si vypiplala. Léta plynula a najednou tady byla první třída. Ve škole ji to bavilo, byli jsme na ni pyšní. Tento rok jsme začali plánovat vánoční oslavy brzy, dárky už jsem měla koupené, skoro vše připravené. Sandy se moc těšila...toho dne jsem ji vypravila do školy a netušila, že dostanu takovou ránu do srdce...Nějaký šílenec vtrhl do školy a zabil ji. Mou malou holčičku...

Tu bolest, kterou prožívám, nemůže nikdo utišit. Naše jediné dítě. Náš poklad. Vánoce zrušeny. Život zrušen. Náš život je jen bolest...

 

Dobrá, vymýšlím si, ale zkuste se do takového scenária vžít. Představte si tu bolest, kterou všichni rodiče zastřelených dětí ve státě Connecticut prožívají. Není smutnějšího, než když rodič přežije dítě, není nic smutnějšího, než když se díváte na matku, která přišla o dítě...

Jsou na vině zbraně, které jsou příliš snadno k dostání v USA? Je na vině americký systém kultu zbraní? Nebo má pravdu komentář v Die Welt , * který dává na vinu hlavně zdravotní pojištění, které není dostupné všem a tudíž není možné přijít na různé psychické poruchy lidí? Autor článku Hannes Stein srovnává různé země, zmiňuje Česko, Kanadu, Israel. Hlavní rozdíl mezi těmi zeměmi a USA je ve zdravotním pojištění, říká. Vidí vinu v tom, že se mentální poruchy  neodhalí a pokud se odhalí, pacienti jsou často odkázaní sami na sebe, jdou zpět na ulici, není o ně postaráno.

Je pravda, že v USA je lehké sehnat zbraň. Legálně ji dostat nebo nelegálně sehnat. Je pravda, že v USA se zbraně považují za něco běžného, že již malé děti mohou sledovat v tv zabíjení, zatímco taková obnažená bradavka je něco, nad čím se rozčilují prudérní pokrytci. Násilí je na denním pořádku, v tv nebo životě.

Je pravda, že USA má hrozný zdravotní systém, že není postaráno o nemocné, že děti nemají automaticky zdravotní pojištění, že dospělí si nemohou často dovolit zdravotní pojištění, a tak si vše platí a někdy se zadluží tak, že skončí na ulici. To je všechno pravda. Je pravda i to, že mentálně narušení jedinci nejsou v léčebnách.

Jenže v případě masakru na základní škole Sandy Hook nejsou na vině zbraně ani mizerný zdravotní systém. V případě tohoto masakru jsou na vině rodiče toho chlapce. Rodiče, kteří se mu nevěnovali, kteří nepoznali, že něco není v pořádku. Lidé, kteří byli nevšímaví a selhali. Ne lékař na pravidelné prohlídce, během níž není ani možné poznat hodně hlubokou mentální poruchu, ale blízcí toho chlapce. Rodiče, známí. Ti všichni nad vším zavírali oči, nevěděli, nechtěli vědět.

Zbraně v USA byly, jsou a budou. Jistě, vítala bych zpřísnění požadavků na legální držitele zbraní, jistě, třeba poloautomatické zbraně by neměly být dostupné civilistům, jistě by bylo dobré zpřísnit držení zbraní. Zbraně byly, jsou a budou. Zbraně měli obyvatelé v USA již v padesátých letech. Proč se neděly školní masakry? Protože rodina byla víc pospolu, lidé se více o sebe zajímali?

V případě střílení na základní škole není vina na mentálně narušeném člověku. Není to vina zbraně. Je to vina lidí, lhostejných lidí, které zajímalo něco jiného, než jejich vlastní syn

 

 

* H. Stein v článku Warum nur wieder immer Amerika (Proč pořád jen Amerika) zcela zapomíná na školní masakry v Německu, na masové střílení lidí v Německu, kde je tak dobrý zdravotní systém... Pamatujete si třeba tyto zprávy? Ono se vždy lehce ukazuje prstem na jiné země, o USA se píše často, je to obří velmoc, u které takové zprávy jsou probírány všude a pořád,  ale je Německo, Česko nebo ostatní země bez poskvrnky?

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora