Sejdou se paní Roubíček a paní Novák...nebo taky ne, senát řekl ne!

pátek 1. únor 2013 09:10

Zastánci nepřechylování narazili, protože Senát se vyjářil jasně. Ženy s českým příjmením, které nejsou provdané za cizince nebo cizinky, si nemohou dávat příjmení bez ová. Feminižandárky si tedou muset toto obejít jinak a nebudou mít možnosti dát si mužské příjmení jen tak. Přechylování je kapitola sama pro sebe, škoda že Senát nezakázal i prznění příjmení cizinkám! Coco Chanelová, ale Emma Smetana a Eva Decastelo? A co Agatha Christieová? Trhá mi to uši a bolí mne oči....

Nevím, proč je tolik humbuku kolem toho, že nebude žádná paní Novák, ale musí zůstat Nováková. Pokud nějaká žena opravdu touží po mužské formě příjmení, může se vdát za cizince :) nebo si může změnit příjmení. Klidně s může změnit i křestní jméno, aby se cítila víc světově. Je to jen na ní. Senát sice zakázal nepřechylování, ale výjimky existují a kličky okolo též. Marie Vlková se může stát Mary Wolf, když chce.

V Česku je tak trošku paradox. Na jedné straně bojují za češtinu a chtějí ová vždy a všude, na druhé straně klidně dávají anglicismy tam, kde by mohla být užita česká slova. S čestnou výjimkou technologie, zvlášt počítačové techniky, kde někdy prostě české slovo není. Ovšem Emma Smetana v novém topu, jak jí cereálie a plánuje pobyt ve wellness hotelu, kde si objedná drink a bude poslouchat song o super outfitech, které jsou in - to se dá napsat i česky. Jenže součást světáctví u Češek je anglicismus i useknutí ová bez důvodu.

A jak s tím bojují Čechočešky?

Jsou Češky, které mermomocí chtějí znít jinak a  některé chtějí mít i svá příjmení rodná. To pak vznikají paskvily typu Kateřina Bouda Kašparová, Konvalinka Průšová, Jákl Vítová atp. Tam je mužská forma příjmení povolena. Neznělo by lépe Boudová Kašparová, když už tedy  musí mermomocí mít rodné příjmení i to manželovo? Osobně zastávám názor, že když je žena tedy tak slavná, ať si nechá příjmení svoje a nepomlčkuje a nebouduje. Anne Bancroft byla vdaná za Mele Brookse celé dekády a nemusela být  Brooks-Bancroft atp. Pokud slavná není, jsou to většinou jen výmluvy o zachování vlastní identity a podobné hlášky. Američané to v tomto dotáhli dál, lze najít lidi, kde si každý nechá svoje příjmení a děti si pojmenují dle pohlaví. Třeba Jane Smith si vezme pana Thomase Carpentera. Dcera narozená v tomto manželství bude Smith a syn Carpenter. Nebo budou děti Smith Carpenter...Možností je plno. Co se týče křestních jmen, opět, fantazii se meze nekladou, jestli chcete pojmenovat dítě Rum nebo Babayaga, je to vaše věc a zde by někdy bylo dobré, aby stát zasáhl, protože někteří rodičové napáchají pěkné škody na dětech... Ale zpět do Česka a ováování.

Všeobecně platí, že u cizinek přechýlí (i když někdy, ale vážně jen někdy udělají výjimku u příjmení končících na samohlásku), ale u Češek nebo cizinek nějak spojených s ČR si dají velký pozor, aby nepřechýlili. A tak máme Biomasu Jacques, Emma Smetana (neteř Biomasy), Eva Decastelo, Dara Rolins, Eliška Kaplicky, Alice Nellis a Kateřina Emmons. Tam to jde bez přechylování. Jde to i u příjmení Kočí, Tachecí, Janů, Petrů. Prostě se neskloňuje. Škoda ale, že u cizinek  se zapomíná, a tak vyjdou zprávy o tom, jak Michelle Obamová měla zase super šaty, zatímco Emily Watsonová ne. Christina Aquilerová, Linda Grayová. Kdo to je? A proč dcera Sigurda má extra ová? A proč má Ruska již přechýlená extra ová? A proč má Číňanka přechýlené křestní jméno? Protože jsme Češi a přechylujeme, tak zní odpověď bojovníků za český jazyk.

U cizinek by se přechylovat nemělo, měla by se respektovat jejich příjmení, tak jako respektují příjmení naše v cizině, byť mohou být zmateni, že pan Novák a paní Nováková jsou manželský pár.

U Čechočešek by se přechylovat mělo, s výjimkami. Samozřejmě že si světovostí posedlá feministka může změnit příjmení na Nowak, když si to oběhne na úřadech. Ale nemělo by to být automatické u svateb či porodů, aby dítě ženského pohlaví dostalo příjmení Kovář, když matka je Kovářová a otec Kovář a stejně tak by neměla být možnost u svatby vymýšlet jen tak mužské formy příjmení, když si Češka bere Čecha v ČR. U lidí s nějakou vazbou na cizinu, dvojí občanství atd. je to něco jiného. U přechylování by mělo platit to, co všude jinde. Všeho s mírou.

 

 

 

 

 

 

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora