Já bych všechny ty remaky zakázala!!!

čtvrtek 4. duben 2013 11:05

Hollywood patří mezi obry filmového průmyslu, ale není zrovna vždy originální, věnuje se často recyklaci. Předělává se nejen již anglicky mluvený originál, ale i filmy cizojazyčné či filmy americké starší, ale pro novou generaci. Důvod remaku může být různý. Objevit něco nového ve starém materiálu, dodat lepší triky-speciální efekty, přiblížit něco americkému prostředí nebo PRACHY. Ten poslední důvod je ten nejčastější. Ne všechny remaky si vedou tak dobře, u diváků nebo kritiků. Američané jsou notoricky známí tím, že neradi čtou titulky, když se tedy Americe něco cizího líbí, udělá si vlastní verzi a zisk zůstane doma. Ne vždy ten ale jejich zisk u remaku velký.

PŘÍPAD PRVNÍ - REMAKY VLASTNÍHO MATERIÁLU ANEB HOLLYWOOD PŘEŽVÝKÁVÁ

 


RED DAWN  Rudý úsvit-  z nějakého důvodu se rozhodli ho udělat znovu, moderně. Starý film z let 80. má aspoň výrazného herce, Patrika Swayzeho (nebo jak se to skloňuje). Nová verze je nevýrazná, nemastná, neslaná a navíc byli změněni "zlí chlápkové" z Číňanů na Severokorejce, protože "někdo" nechtěl Čínu urazit, ostatně tvoří slušný filmový trh pro USA.

ARTHUR - roztomilá komedie s Dudleym Moorem, která byla předělána aneb Russell Brand hraje ... Russella Branda.

FOOTLOOSE  (Tanec zakázán) - nová klišoidní verze předělána přesně do slova do písmena, jen jsou tam jiní herci. Starší verze s Kevinem Baconem pořád zůstává v srdci mnohých lepší.

 

Barbar CONAN  a ARNOLD!!!! Tak proč to předělávat? Protože...a tak vznikla nová béčková, nebo spíš céčková verze s přeplácaným dějem  a efekty.  Původní verze je příjemnější zážitek. Plus Arnold vypadá líp, má větší svaly, takže mu věříte sílu a poražení nepřítele a nepůsobí jako z reklamy na šampon proti lupům. Nové speciální efekty neznamenají lepší příběh či hraní.

SOUBOJ TITÁNŮ - stará verze pro kouzlo pohádkové, zábavná mechanická sova a vůbec... Nová verze - koho zajímá děj, když máme jako ty fajn speciální efekty, zapomeňte na nějakou sovu, jsou tam efekty!!!! A co na tom, že hlavní postava hraje prkenně.

 

PSYCHO a nová verze PSYCHO, Vince Vaughn, Anne Heche a PROČ???? Proč? Barva není všechno, drazí hollywoodští producenti a Hitchock byl jen jeden.

 

PŘÍPAD DRUHÝ REMAKE FILMŮ, KTERÉ JSOU SICE ANGLICKY, ALE ....když dva dělají totéž, není to totéž


Jeden z nejděsivějších remaků  tohoto druhu je Smrt na pohřbu neboli Death at a Funeral, česky přeloženo jako Horší než smrt. Zde nikdo číst titulky nemusí, nevyskutuje se tam žádný složitější akcent britský, ale není to americké. Možná tomu někdo chtěl vdechnout kus americké atmosféry. Ale proč musela vzniknout tahle věc, to mi nikdo nevysvětlí. Chris Rock je vtipný, ale ne vždy a rozhodně ne v tomto filmu.Vzít britskou ujetou komedii, opatřit ji černými herci (tady někdo vzal doslova pojem černá komedie) a stejným trpaslíkem, ale menší dávkou humoru. Anglický humor amerikanizován.

 

A seriál? Něco se nám líbí, ale je to britské, tak to vezmeme a uděláme něco vlastního. Buď to bude doslovně ten samý scénář, nebo se z toho něco vyvine.... Tímto stylem předělala USA seriál Shameless, aneb  sonda do trošku jiné Británie, do ráje příjemců sociálních dávek. USA to převzala, stejný název, stejný koncept, jen zasazen do USA. Jenže ta americká verze selhává v tom drsném realismu, který anglická verze má. Tj. americký otec alkoholik vypadá jako businessman lehce opilý, kterému štěstí nepřeje a jeho dcera jako modelka, která náhodou pochází z rodiny socek a ochlastů.

 

 

PŘÍPAD TŘETÍ - REMAKY CIZÍCH FILMŮ


Zde jsou remaky, které jsou trošku jinak pojaté a fungují, pobaví originál i kopie, plus filmy, na které Hollywood neměl vůbec sahat!

K dnešnímu datu vím jen o jednom, možná dvou předělaných filmech, kde se mi líbila nová verze (snad víc než originál). Film TRUE LIES z roku 1994, který je předělaný francouzský film z roku 1991 PODTRŽENO, SEČTENO!. Oba filmy mají svoje kouzlo. Oba pobaví.

Druhým z těch  vydařených remaků je Ptačí klec, nová verze starší francouzské komedie Klec bláznů, prostě dokonalá travesty divadýlko, obě verze mají co do sebe. Ať sáhnete po jedné či druhé, neměli byste být zklamáni.

Bohužel ale většina francouzských a jiných filmů dopadá ne tak šťastně. Třeba Otec a otec. Pierre Richard jako  neurotický potenciální papá se skvěle doplňuje s mužným a sebejistým Gerardem Depardieu. Ostatně toto duo hraje v nejedné francouzské komedii.  Americká verze skrývá dva výborné komiky. Robin Williams a Billy Crystal. Sami o sobě jsou výborní, velmi zábavní, ale jejich spolupráce plus mizerný scénář nefungují. Tento Den otců prostě neslavte.

A kdo by mohl zapomenout na klasiku Velký blondýn s černou botou s Pierrem Richardem v hlavní roli. Opět, Američané to vzali do svých rukou a vytvořili Muže s červenou botou. Tom Hanks je výborný herec, ale ... ta červená bota prostě nesedí. Je moc malá a moc americká a vůbec má špatnou barvu.

Dalším z horších amerických verzí francouzských filmů je Point of No Return, česky Zabiják, který nemá ani  záhadnost, ani brutalitu či něžnost původní Brutální Nikity.

Americký film The Tourist  (Cizinec), který někde o sobě tvrdí, že není remakem (ale je a je, dupy dup) francouzského Hledejte Anthonyho (Anthony Zimmer), je také celkem nemilá ukázka toho, jak ne vždy dobří herci a dobrý režisér vytvoří něco kvalitního. Jistě, hrají tam rty Jolie a tmavé oči Deppa, ale příběh i hlavní hrdinové nudí, máte pocit, že se díváte na módní přehlídku  Jolie, zatímco Depp působí rozpačitě a skoro jakoby říkal Co tady vlastně dělám? Francouzská verze působí zajímavěji a herci Sophie Marceau s Yvanem Attalem jsou nejen příjemnější na oko, ale mají i chemii! Narozdíl od dua Depp a Jolie.

Ale dost Francie, podíváme se do Německa. Milý film, trošku předvidatelný, ale příjemný, jménem Mostly Martha-Bella Marta, Recept na lásku, kde hlavní roli stvárnila Martina Gedeck. Američanům se to líbilo, tudíž si vytvořili vlastní Martu. Bohužel jejich verze byla předvidatelná až moc, hlavní hrdinové se k sobě nehodili a měli tam krásné lidi a přechytralé, uvědomělé dítě. No Reservations, česky Koření života. V této restauraci si reservaci nedávejte, tohle koření nepoužívejte. Je to horší směsice než provensálské koření nebo Směs Babica.

Další německý film, který byl upraven, je Klepání na nebeskou bránu (Knockin' on Heaven's Door), kde dva mladí a talentovaní herci sehráli krásný a smutný příběh.  Americká verze  The Bucket List - Než si pro nás přijde se starými a talentovanými herci je varováním: Ne všechny filmy, kde je Freeman nebo Nicholson stojí za to!

A zase musím do Francie, protože...

Na prvním místě nejhoršího remaku zatím u mne vede Blbec k večeři. Francouzská kouzelná komedie, kde člověk pláče smíchem, se mění na americkou jednoduchou věc, kde člověk pláče zoufalstvím a ptá se PROČ???

Zdroj http://mislaidintranslation.blogspot.com/

A jestli o tom nevíte, tak Holyvůůůd už chystá remake Dirty Dancing, Intouchables a Lovců hlav. Nebudu psát o Milleniu, podle mne je Lisbeth jen jedna a můžete hádat, která verze "Muži, kteří nenávidí ženy" se mi líbila víc.

 

Tak a to je vše. Už vidíte, proč by se měly remaky zakázat? Ne? :)

 

Zdroj fotografie: Mislaid in Translations

 

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora