Socky, sociální stát, spravedlnost a Kocourkov

pátek 15. březen 2013 11:33

 Kdo má nebo nemá nárok na sociální podporu? Kde se mají socky lépe, co myslíte? A kde je vlastně Kocourkov? Česká republika versus USA!

Česká republika

"Díky sbírce jste zbohatl, řekl úřad invalidnímu hrdinovi a vzal mu dávky Na dávky nemáte nárok, jste příliš bohatý. K takovému závěru došli zaměstnanci úřadu práce a odebrali Gionovi Perdedajovi z Karlových Varů třítisícový příspěvek. Důvodem je transparentní účet, na který invalidnímu hrdinovi poslali solidární lidé více než půl milionu korun." Zdroj Idnes

 

USA

Detroit, Michigan

Až 25 procent domácností v Michiganu pobírá nějakou formu sociálních dávek, což není překvapující, zvláště v dnešní době, kdy Michigan ekonomicky trpí. Ale co když pobírač dávek má na kontě milion dolarů?

24letá svobodná matka dvou dětí Amanda Clayton vyhrála na podzim roku 2011 v loterii 1 milion dolarů. Zvolila si možnost okamžitého vybrání peněz - celkové sumy, a tak  po zdanění dostala zhruba půl milionu dolarů.  Koupila si nové auto, nový dům a stále vesele pobírala sociální podporu od státu na jídlo - v hodnotě 200 dolarů měsíčně. Tato zpráva se dostala do televize a když se jí byla položena otázka, zda se necítí divně, že pobírá stále sociální dávky, odpověděla, že ne. Prý stále trpí, nemá práci a teď má dva domy, musí platit účty, takže měla pocit, že si stále dávky zaslouží. Trvalo několik měsíců, než jí byly dávky odebrány (až po zviditelnění celého případu po celém USA) a později byla zodpovědna trestně, že pobírala dávky, ač měla nahlásit změnu finančního stavu.

 

A není jediná.

V květnu 2011 opět v Michiganu - Leroy Flick vyhrál 2 miliony dolarů a stále též pobíral sociální příspěvky od státu. Neměl pocit, že by dělal něco špatně, špatný je přece systém, který si to nepohlídá...*

 

Zdroj Huffington Post

 

 

Nabízí se tedy otázka, co je spravedlivé? A kde mají větší Kocourkov?

 

*Mezitím se objevily různé návrhy na nové zákony o sociálních dávkách a stále se na tom pracuje, ale pravdou zůstává to, že se sociální dávky zneužívají a ne málo.

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora