Čéče, Česko nebo Čečensko?

středa 1. květen 2013 10:55

USA zhruba před deseti lety: "A odkud je tvoje žena?" ptá se náš nový rodinný známý.

"Z České republiky, víš, jak to dřív bylo Československo." Následoval zkoumavý pohled na moji maličkost a pak jakýsi zúčastněný škleb. "Ach jo, to musí být těžký, tam je ta strašná válka..."

A v práci? Můj nový šéf: "A kam bys mi doporučila jet v Rusku, máte tam hezké památky prý..."

Já: "Netuším, v Rusku jsem nikdy nebyla. Zeptejte se někoho, kdo je z Ruska, chcete li znát přesné detaily, já to znám jen z knih."

__________________

Ano, i tak to vypadá v USA se znalostí zeměpisu. V USA jsem již nějaký ten pátek a setkávám se s tím, že ohledně základních znalostí zeměpisu a jiných věci nejsou vždy na tom moji spoluobčané vždy skvěle. V poslední době se řešilo Česko versus Čečensko a tohle není nic nového. V českých médiích se projevily hlasitě dvě strany, ti kteří si dělají legraci z Američanů, že jsou pitomci a nic nevědí a ti, kteří brání Američany zuby nehty, že za to nemůžou. Také se objevují výmluvy, že to zní podobně...ehm. Tak dobře. Ček ripablik versus Čečnyja.. Tak to vážně není podobné. Czechia se neužívá prakticky nikdy, někdo si pamatuje Czechoslovakia, ale většinou se uvádí ten krásný název mojí rodné země jako Česká republika. V češtině to podobné je, ale Čech ví, že žije v Česku. Tedy doufám.

Češi i Američané dokážou být hodně provinční, ale Češi přece jen (dovoluji si tvrdit, teda moje a starší generace určitě, za tu mladou kapitalistickokomunistickou do ohně ruku nedám) mají aspoň ponětí, že existuje Kanada, že existuje USA. Vědí, že Afrika je obří kontinent, i když neumějí vyjmenovat všechny země. Vědí, že Švýcarsko není Španělsko, že Japonsko je v Asii a stejně tak Indie. Vědí, že Anglie je hned vedle Francie a obě patří do Evropy, i když se Britové tváří, že jsou mimo Evropu a já je chápu.

V USA je to všelijaké. Záleží na tom, kde člověk žije, s kým se stýká. Americké učebnice pro základní školy nejsou plné světových informací, jejich zprávy jsou buď místní nebo národní a ty místní se prostě nezabývají světem. Každý den si malí Američané ve škole odříkají přísahu, že budou věrni USA a zaměřují se hlavně na USA. Sarah Palin a její výroky jsou jen ukázkou klasického provinčního Američana, který je sice ambiciozní a sebevědomý, ale znalostmi na tom kulhá. Afrika skutečně není země a na otázku, jaké čte noviny, by jistě i Pepa z Horní Dolní  dokázal odpovědět. Palin má bakalářský titul, mimochodem. Ano, i tam dospěje Česko, devalvace vzdělání už probíhá. Ať žije západní vzor.

Američané skutečně často nevědí, kde je jaká země, nemají přehled.  O to příjemnější je potkat Američany, kteří nejenže cestují, ale umějí i jiný jazyk. Vědí, kdo je Havel, chutná jim pivo Plzeň a znají Německo, Francii i Island nebo Dánsko či Rusko.

Základní vzdělaní je na tom bídně, vysoká škola někdy též, titul z vysoké školy ještě neznamená, že dotyčný bude vědět, kde je Česko a že to není Čečensko. A zde se mýlí někteří pravdobijci. Nikdo po lidech nechce, aby znali přesné souřadnice a hlavní města všech států, ale základní přehled neškodí, a udělá li trapnou chybu politik nebo novinář (myslím skutečné novináře, ne blogery a jiné sepisovatele, štěbetající stádo nebo fifleny z Facebooku), je to skutečně ostudné a trapné, zvláště v dnešní době toku informací.

USA je země parádních paradoxů, hrozné historie a zoufalých zeměpisných znalostí. Česko tentokrát nemusí sebemrskačsky užívat břízové větvičky a všechny ty internety, a může pro jednou uznat, že jsou ZATÍM na tom trošku lépe, aspoň co se týče orientace se ve světě.

- A máte tam okenu? A máte mikrovlnné trouby? A máte auta? A tys dostala azyl kvůli té válce u vás?

Ano, i tak může vypadat seznamování se s Američany. Ale je dobré poznávat a seznámit se s více lidmi, než člověk bude generalizovat, že národ je takový nebo makový. Američané všichni nejsou pitomí a Češi nejsou všichni omezení babicobabovřeskoví. A já nejsem z Čečenska, sakra!

 

Kdo si chce udělat malý testík, jak na tom je aspoň s evropskými zeměmi, nabízím tento kvíz od Lufthansy

http://www.lufthansa-vp.com/vp1/play.html

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora