Fůůůj, to růžový, to je holčičí!

pátek 18. říjen 2013 11:11

Matka se asi zbláznila a koupila mi růžovu košili, bleh, copak jsem baba? Aneb růžová je jasně holčičí barva a modrá jasně klučičí. Jenže ne vždy tomu tak bylo. Až do poloviny 20. století bylo celkem běžné, že malinké děti všeobecně nosily bílé šaty. Jak hoši, tak děvčata. Neutrální, nevinná bílá. Pokud měly barevné oděvy, bylo to poněkud jinak od dnešních dětí.

Podíváme li se na obrazy Panenky Marie, je často zobrazována v šatech modrých. Ježíš je zase často zobrazován v rudém oděvu, aspoň částečně, ne li úplně. Historické obrazy z různých dob nám ukazují rytíře a šlechtu v rudé barvě, hlavně  v Anglii.  Rudá barva patřila silným mužům. A podle toho se dělily barvy, modrá pro holčičky, růžová pro chlapce, odstín rudé pro chlapce, neboť jsou malí muži.

 

Samozřejmě až do nedávna nebylo možné vědět pohlaví dítěte, nikdo si nepřipravoval modré zátiší nebo růžové doupě pro budoucí mimi,  takže zhruba do začátku 20. století si nastávají matky připravovaly  bílé oblečky, neutrální.

Dobová fotografie ukazuje malého chlapce, bílé šaty aneb univerzální oděv pro děti

boy.PNG

 

V době okolo druhé světové války se začaly  více vyskytovat pastelové barvy, ale pravidla byla jiná.


Americký článek v Earnshaw Infants' Department ještě v roce 1918 říká, že "všeobecné pravidlo je, že růžová je pro chlapce,  modrá pro děvčata. Růžová je silná a rozhodnější barva, tudíž vhodnější pro chlapce, zatímco modrá je něžná a křehká, hezčí pro děvčata."

Až v roce 1940 začala v USA vlna barev naopak začala mít efekt. V té době se také začíná rozvíjet masivní reklamní kampaň na obchodní domy a dětské oděvy.

V sedmdesátých letech v USA vládly barvy neutrální, feministicky orientované ženy nechtěly rozdíly mezi oběma pohlavími. Léta osmdesátá zase změnila názor a začaly se objevovat jasně definované modré oblečky pro chlapce a růžové pro holčičky. Dnešní svět je nemyslitelný bez růžové coby holčičí barvy, kterou většina hochů pohrdá, fůůj, to je pro holky, Hello Kitty počínaje, Barbie konče.

Snad si západní svět vzal za vzor Francii, kde růžovou měla v oblibě Madame Pompadour, kde růžová začala být vzor pro děvčata, zatímco modrá pro chlapce. Ať je to jakkoliv, dnešní barevné sladění je prostě jiné než bývalo.

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora