Novoroční předsevzetí - naučit se česky!

pátek 3. leden 2014 10:57

Tentokrát se vykašlu na nějaké novoroční předsevzetí alá zhubnu, budu milejší na nelidy atd. Ne, ne, ne. Předsevzetí bude jenom jedno. Budu se muset znovu naučit česky, protože zjišťuji, že česky už neumím.

Budu se muset naučit psát Hold místo holt, abych nebyla looser a nemusela by mi být hamba.

Budu si muset zapamatovat, že těhotné ženy mají BŘÍŠKO,  i když to evokuje pětiletou holčičku a bříško a pupík.

I mezi dospělými bych měla užívat více zdrobnělin, protože zdrobnělinky přece patří k mému jazyku, no ni? Ahojky, tedy milí čtenáři, doufám, že si uděláte nějaké dobré pitíčko, že vám manža či mangelka na chvíli dají pokojíček, všem těhulkám, co mají to bříško,  přeji příjemnou cestičku do porodky a ať se podaří kojo!

Uvědomím si konečně, že hovorová řeč je v pohodě, viz randění, vyrábění dítěte, šmrncovní, šukézní, šik, paření a nebudu se rozčilovat u čtení českých seriozních deníků!

Taky se zbavím moravských koncovek, nezáleží na tom, s kým mluvím nebo si píšu a nebudu dělat rozdíly, je to ode mne nesprávné, budu užívat  -ovo u všecho  a -y u ženského rodu, i když nepocházím ze západních Čech a nic s nimi nemám společného.

Takže od nového roku bude Zemanovo chlast, Karlovo trapas, otcovo milenka, Natálky trable, Petry sexy mozek atd.

A abych nezapomenu na Ostravu, bo musím umět lepší češtinu!

A s číslovkami pořád bojuji, naučím se je konečně, ostatně není mi devětadevadesát, mám ještě šanci a určitě po dvěstědruhém pokusu to půjde. Nebo dvoustémadruhém?

 

Budu víc překládat doslovně z angličtiny, víc užívat novou "českou" syntax a nebudu používat tolik starých slov, když je tolik nových českých slov (fotbalový kouč, delikatesní cereálie, primovní welnes, míting, brífing, brejnstorming, kompletovat kontrakty, pornostar, dress cody a Dejte mi dost času, abych si  udělala v mojem životě pořádek a Mějte hezký den. Dej mi tvou ruku, ať mne můžeš dovést do tvého bytu a slibuji, že mi nepolezeš na moje nervy. A taky slibuju, že si sundám obuv z mých nohou. A nebudu se divit, že někdo dýluje drogy nebo šopuje v supermarkétu a serčuje novej outfit nebo aspoň topík.

Nebudu péct mafiny, ale mUfiny a čískejk budu psát cheescake.

 A co ušetřím času u oslovení kamarádek, když nebudu muset užívat u jejich jmen extra samohlásku. Jupí. Jup. Ženy jmény Iveta, Marcela nebo Adéla se naučím oslovovat Adél, Ivet, Marcel.

 

Taky už nebudu prznit babám příjmení a budu respektovat, že Háj spí se Smetanou, Kaplický je prostě sexy lejdy,  ale Cruzová už není s Cruisem, natož pak Holmesová.

 

A GdyBY mi chtjel NEGdo jako poMOCt s mýM nowýM češtinem, písněte mi prosím mejlíka a pomozte. Díkánky. Muck. Moocinky.

 

 

 

 

 

 

 

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora