Šťastné prožití svátků nebo veselé vánoce?

pondělí 30. prosinec 2013 10:52

Aneb politická korektnost se ukazuje víc v některých místech v USA narozdíl třeba od Velké Británie nebo celé Evropy.  Každým rokem pozoruji větší a větší snahu o přání ke svátkům typu Happy Holidays a Season's Greetings, v obchodě nám přejí Veselé svátky a lidé jsou víc sešněrováni politickou korektností. Humbug!

Vánoce v USA jsou svázány pro někoho s náboženským motivem, pro jiné je to jen komerční záležitost, přesto se lidé bojí označit vánoce jako vánoce, aby se náhodou někdo neurazil. Jistě, existují jiné svátky, ale ...  Odmítám posílat a dostávat generická přání typu Veselé svátky. To se bojíte říct jaké svátky?

Já prosím slavím vánoce a pokud mi popřejete veselé svátky, specifikujte jaké. Já osobně odpovídám na  věci typu Veselé svátky odpovědí Veselé vánoce, protože vám skutečně přeji veselé vánoční svátky, ne vymyšlenou Kwanzuu opsanou od Chanuky, ne Chanuku samotnou (pokud nejste židovského vyznání) a rozhodně ne jakési sezónní pozdravy.

 

V Evropě oproti tomu zdá se, že vánoční atmosféra je vánočnější, lidé si víc přejí Veselé vánoce a i někteří ne radikální muslimové se klidně zúčastní vánoční besídky a neurazí se, popřejete li jim Veselé vánoce. Ostatně jde o svátky hlavně pro děti a rodinu. Vánoce by měly být o vánočním spiritu. Nemusíte mít stromeček, nebo si dávat dárky, nemusíte věřit v Ježíše. Stačí rodinná pohoda, trošku být milejší na ostatní, nemusí být vše materiální, i neznaboh nebo nekřesťanská víra může oslavit vánoční svátky po svém. Ale jsou to svátky vánoční, jasné?

 

V USA se bohužel objevuje více a více nápisů  a přáníček Happy Holidays a nebo jednotlivě popsané pokryté základní svátky Veselé vánoce, Veselou Kwanzuu, Veselou Chanuku, abychom to vzali vrzem vše a abychom neurazili nějakou mini minoritu, protože politická korektnost vládne železnou pěstí.

Jistě, všude možně jsou vidět Santové a vánoční výzdoba, až oči bolí, ale přání samotné není vánoční, protože co když se někdo urazí?

Pevně doufám, že jednou se lidé vzpamatují a vzpomenou si, že jejich americké křesťanské kořeny neznají Kwanzuu a podobné Jakvařilipejsekskočičkoudort. Připadá mi, že Veselé svátky jsou prostě nemastné neslané, neosobní, generické. Pokud se bojíme urazit ostatní tím, že řekneme Veselé vánoce, v jakém světě to žijeme? Neměla by přece být doba vánoc dobou, kdy je mír na zemi a lidé si projevují více náklonnosti?

 

Tak i tak věřím, že jste všichni měli příjemné vánoční svátky :) a přeji vám šťastný NOVÝ ROK 2014!

 

 

 

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora