Je to moje děcko a já mu můžu dát méno, jaký chcu!

středa 8. leden 2014 12:00

Tak nějak začíná argument spousty lidí, kteří dali jejich dětem nějaké to ghetto nebo ujeté či přitažené za vlasy jméno. Jistě, je to jejich dítě, ale dítě není věc a na jméně často závisí budoucnost. V Africe je rituál (v určitých kmenech stále) pojmenovávání dítěte brán  velmi vážně, v USA to je často podle toho, co slina na jazyk přinese (případně té slině pomůže nějaký ten alkohol).  Nic není zakázáno. O, Shakespeare, růže možná pod jiným jménem bude vonět stejně, ale její obdiv může být značně ochuzen, bude li se jmenovat Lawaquatandrisha.

Některým Čechům připadají i jména India, Asia, Paris, Středa, Jablko, Mojžíš divná. V USA a jiných zemích se běžně dávají. Tato jména jsou aspoň jména legitimní, něco znamenají. Věřte mi, Indie je slabý čajíček oproti tomu, co někteří kreativní rodiče vymyslí. Občas je kreativita naším největším nepřítelem.

Speciální kreativní kolonka patří celebritám, nebo rádobycelebritám. Reignbeau Rhames, Kal-El Cage, Pilot Inspektor Lee, Audio Science Clayton, Jaafar a Jermajesty Jackson, Moxie CrimeFighter Jillette, Moon Unit, Dweezil, Ahmet Emuukha Rodan, and Diva Thin Muffin Pigeen Zappa, Zowie Bowie, Sage Moonblood Stallone atp. Syn Davida Bowieho je nyní znám coby Duncan Jones. Zowie prostě nesnesl.

Většina lidí asi ví, že existují tzv. unisex jména, která se dávají oboum pohlavím. Například Robin Jones, z toho  nepoznáte, zda se jedná o ženu  nebo muže. Některá oboupohlavní jména jsou ale více užívaná jako mužská nebo ženská, záleží na zemi. Třeba v USA je Hillary spíš ženské jméno, zatímco v Británii spíše mužské. Ashley je též oboupohlavní, ale dneska málokde najdete chlapce jménem Ashley, Leslie nebo Marion.

Jenže unisex jména nestačí, někteří rodiče začali dávat holčičkám jména chlapecká  či spíš příjmení. Občas člověk opravdu neví, kdo je jakého pohlaví, když vidí jména typu Morgan Cole, Parker Williams, Kennedy Walker, Madison Johnson, Porter Johnson, Walker Johnson. Vše uvedené jsou moderní dívčí jména. Kennedy, Madison, Porter, Parker nebo Morgan se stala normou pro dívčí jména v USA.

Příjmení coby křestní jméno je sice kreativní, ale nikdo nepřekonal laťku nasazenou již tak vysoko jako američtí černoši. V druhé polovině 20. století nastal mezi americkými černochy odpor k tzv. bílým jménům, k jménům, které je nějak spojují s otroctvím. Toť americký černoch v kostce, vše váže na rasu. Nepřemýšlí nad tím, že jméno znamená něco, ale spojuje si to s rasou. Třeba Mary je děsně bílé jméno. Proto holčička dostane jméno Mareeshia. Je to unikátní, nebílé a speciální. Co na tom, že Bella znamená italsky krásná, když je to bílé? Belleeshonda zní přece líp, ne? Nebíle. Ano, američtí černoši dosáhli toho, že když člověk vidí jistá jména, dokáže si vybavit rasu.

Ghetto jména - američtí černoši

Rádobysvahilština

Zhruba v 60. letech dvacátého století nastal pro americké černochy návrat k Africe a kořenům. Black Power a podobné organizace ovlivňovaly jejich svět. Začal příliv jakobysvahilských jmen v rámci návrat ke kořenům. Pravá svahilská jména byla přiliš africká, a tak se upravovalo. O svahilštině spousta amerických černochů slyšela, je to jeden z těch známějších jazyků v Africe.  Sice většina otroků pocházela ze Západní Afriky, kde se svahilsky nemluví (svahilštinou se mluví ve střední a východní Africe) ale to není důvod nedát dětem jméno, které je jako svahilsky. Například herečka Quevenzhané Wallis dostala jméno, které znamená svahilsky Víla. Aspoň to tvrdí její máti. Ve skutečnosti je jméno složenina křestních jmen rodičů Qulyndreia  (ghetto) a  Venjie (ghetto) a Zhané (aneb Jana, Jane, Žana). Další pseudosvahilská jména - Laquesha, Shanequa, Laqueon.

Místo vyhledání si skutečných afrických jmen se začala dávat jména pseudoafrická. Většinou končí u žen na -isha, esha, u mužů kwon, eon, ious atd. Běžné je také brutální hláskování, fantazii  se meze nekladou, a apostrofy či pomlčky. Jestli si myslíte, že v dnešní době internetu a více informací se dotyční unavují "vygůglit" si skutečné africké jméno, kdepak. Potkáte tak nejen ženy jménem Latrice, ale klidně i Latrina nebo Latrine (Latrína by si jistě užila v české škole ...)

 

Obdiv arabských jmen - ale pořád ghetto

Nejen návrat ke kořenům, ale i obdiv islámu má za následek černošská jména typu Kareem, Hakeem, Ahmad, Aiyeesha, Aysha, Aisha, Layla. Sice legitimní jména, občas vyhláskovaná prapodivně, ale když se dneska řekne Layla Jones, vybavíme si automaticky americkou černošku a ne něžnou arabskou květinku. To samé u Kareem Jones. Je to podobné, jako když by český rodič pojmenoval dceru Eržika nebo Aranka. Co si asi vybaví běžný Čech?

 

Spirituální hnutí a drahé značky, ale pořád ghetto

 Někteří rodiče měli hnutí spirituální a dali dětem jména Precious, Heaven, Serenitee,   atd. (Podobná jména se dávají v jistých částech Afriky, ale jedná se o doslovný překlad kmenových jmen, Bůh je dobrý, Dar boha, Vítěz atd.,  tam to dává pořád víc smysl než v USA).

Další rodiče si nemůžou dovolit drahou značku (padělek ano, ale originál ne), a tak se vyřádili aspoň na dětech - Armani, Versace, Prada, Lexus, Mercedes (ano, uznávám, Mercedes je legitimní ženské jméno, ale oni to nevědí a dávají to chlapcům i děvčatům), Gucci atd. Však si to domyslíte :)

 

Když jsi na pochybách, užij apostrof, pomlčky, francouzské nebo italské předpony De a La

Dobrá, našli jsme legitimní jméno, ale je moc bílé, tak tomu dodáme cosi nebílého, vrazíme tam apostrof. Dle apostrofu poznáš rasu, není to báječné?

Monique se stává Mo'Nique, Dominique se stane Do'mi'nique, Domo'nique nebo Michaela =  M'Kayla.

 

La-Sha (čti LaDASHsha), U-kesha (co znamená ta pomlčka v tomto případě je záhadou)

Příliš bělošské jméno se dá vyšperkovat i nějakou tou předponou, dáme si Francii?


DeShawn, DeWayn, DeAnte, DeQueraious

anebo trošku Itálie?

LaDonya, LaShaun, LaTonye, LaTondee, LaCarla, LaWonda, LaWaniqua, LaTyrone

 

Ukaž lidem, že neumíš hláskovat

Jazmyna, Makenzee, Mykaiela, Graci, Graceigh, Jenipher, Ashlee, Madysyn, Keileigh, Kaydence, Kaytie, Rhegann, Blaykee, Wysper, Raynn, Stormmi, Izzobell, Jaykob, Jiliahn, Ahnalieeza, Antywine, Domonikwa, Aphraditis a seznam pokračuje a pokračuje a tolik místa zde není (a tohle mají am. černoši společného s jistou bílou třídou, nevzdělaní jsou na tom stejně, bez ohledu na rasu).

Inspiruj se třeba alkoholem nebo léky

Bacardi, Alizé, Hennessey, Tyleniqua atd. (Tylenol je lék pro nás známý coby Panadol či Paralen)

 

Jen tak prostě si něco vymysli

Jah'Cryee, Trentravius, Tresholious, Clabrisha, Clatessa, Lashonisha, Sheneneh, Jaykwon, Shaquilisha, Kemaury, Kemonte, DenZell, Vinnisha, Quadririck, JaQuella, Moeesha atd.

Věřte mi, mají neuvěřitelnou fantazii a cokoliv vymyslíte, už někde dávno existuje.

*************

Můžeme se usmívat, ale běloši z jisté sociální třídy na tom nejsou o nic lépe, oni zase mají v oblibě jména tzv. Indiánská
Towanda, Cheyenne, Rayn

Bývalí hipíci se poznají jasně, pojmenovali děti Storm, River, Autumn, Raven, Rain

Oblíbená jména tzv. červených krků

Jim Billy, Jed, Billy Bob, Cletus, Trig, Tripp, Track, Amberly, Bailye, Bettye Lou, Mary Lou, Crystal, LeAnne, Candy, Sierra, Tierra, Trista, Trisha ( to vše všemožně hláskováno)


************

 

Jediné jméno, které u Američanů nenajdete, je JESUS, Ježíš. Zatímco v latinské Americe, Itálii nebo Španělsku ano, v USA je to považováno za rouhání se.

***************

Někteří se brání a říkají, že jejich jména jsou africká nebo arabská a znamenají Následujeosmvětvysvětlivekanebtahámtozrukávu, další zuřivě namítnou, že děti jsou jejich, můžou si tedy s nimi dělat, co chtějí.

Opravdu lze poznat pravé africké jméno a ghetto jméno. Zatímco Okwe je z Nigérie, Deonte je z ghetta. Předpony, koncovky, apostrofy, užívání písmena Q atd. většinou napoví.

Narozdíl od třeba Austrálie nebo Evropy nenamítá nikdo nic, žádný soudce neřekne A DOST! TOHLE JSOU LIDSKÉ BYTOSTI!, v USA je dovoleno vše, pravý opak komunismu, kdy se musela dávat jména z kalendáře, nesměla se dávat příliš cizí jména (Claudia) a povolovala se jména oslavující Sovětský svaz (Pětiletka).

Ano, hlavně američtí černoši dosáhli toho, že si vytvořili jména, která jsou asociována s jejich rasou. Nechtěli jména bílá, a tak si vytvořili vlastní. Problém je v tom, že se tím sami diskriminují. Je dokázáno už mockrát, že s ghetto jménem se občas někdo stane Rapper, Atlet, Herec,  ale skoro nikdy chirurg, pilot, vědec.  Obraceče hamburgerů nebo otrávenou pokladní s ghetto jménem však najdete všude a lehce. Vzhledem k tomu, že am. černoši obdivují sportovce a "umělce", stačí jim to coby důkaz, že lze uspět. Skutečné hrdiny  neobdivují, nezajímá je přední chirurg nebo fyzik černé barvy, je zajímá pozlátko, stejné pozlátko, kterým si zdobí oděvy, tělo, zuby, auta. U bělochů zase nikoho nepřekvapí, když se z Candy stane striptérka.

 

Když se tedy sejdou dva stejné životopisy se stejným vzděláním a stejnou praxí jmény Deontell Johnson a Dominic Parker, hádejte, koho najmou? Přesně tak. Ghetto jméno není žádná výhra v loterii, děti by rovnou mohly na čelo dostat razítko Mám nevzdělanou ghetto svobodnou matku (ano, většina dětí v ghettu nemá otce, většinu ghett jmen páchají ženy). Nevzdělaní a rasově zaujatí se ale diskriminují sami, chtěli eliminovat bílá jména a vytvořili si něco zvláštního. Je smutné, když člověk vidí jméno a už pozná, odkud ten dotyčný pochází a s tím se ozvou známé předsudky. Není možné bojovat s předsudky, je možné bojovat s nevzdělanou masou. Jak, toť otázka. Kdo se o to snaží, je nazván rasistou, ať je běloch nebo černoch. Ze začátku jsou tato jména zábavná, ale brzy ta zábava zmizí, zůstane jen hořká pachuť a smutek, že někdo takto diskriminuje vlastní děti od malička. Ty děti tím často trpí, některé si změní jméno, jiné dál pokračují v tomto trendu. Už několik generací tohle trvá a jestli si myslíte, že se ghetto jména stávají nějak normální, když skoro všichni ve třídě mají podivné jméno, není tomu tak, předsudky jsou živé pořád.

V Česku tento trend "svobody jmen" teprve začíná, v Česku jsou troškaři. Nějaký Kevin Škopek, Timea Matýsková nebo Vanessa Vomáčková zvaná Vanýsek to nevytrhne. Až se setkáte s jmény Metaxa Nováková, Panadoliša Bláhová, Puma Matějková, Diesel Novák, Porsche Vlk, Paříž Sobotková, Svoboda Marková, Procházka Kučerová, Ásie Vostrá, Erykach Cibulková, Willmaa Navrátilová, Maryje Pořízková, Framykoinos Kachlička, Aspirina Svobodová,  Adidas Dvořáček nebo Bonbonek Smetana, tak si teprve můžeme říct,  že Češi  konečně dohnali západ!

 

 

 

 

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora