Češi si děsně závidí a Američané neznají škodolibost

čtvrtek 6. únor 2014 10:01

V ráji budou policajti britší bobíci, kuchaři budou Italové, mechanici Němci, milenci Francouzi a vše to bude organizované Švýcary. V pekle budou policisté Němci, kuchtíci Britové, mechanici Francouzi, milenci Švýcaři a to vše budou organizované Italy...a Češi si budou stěžovat v ráji i pekle.

O Češích se říká, že si strašně závidí, že jsou závistiví, žárliví a tudíž velmi nepřející. O Američanech zase někdo říká, že nejenže nemají slovo škodolibost, ale dokonce ji neznají. O cizí škodolibosti se vyjadřují univerzálním německým slovem Schadenfreude.

Ale je to tak? Ač uznávám, že je něco jako národní povaha, nemám moc v lásce to české sebemrskačství a obviňování. Češi samotní závist používají pořád, mluví se o tom, "argumentuje" se tím. Prostě obviníte druhého ze závisti a hotovo.

Nelíbí se ti zpěv Lucky Vondráčkové? Závidíš jí.

Nelíbí se ti filmy Trošky? Závidíš mu a vůbec, cos natočil ty?

Je ti nesympatická Ivana Gottová? Závidíš jí!

 

Jenže tohle všechno je nesmysl. Češi si nezávidí víc než jiné národy. Ač existuje něco jako národní povaha (Američané jsou děsně vlastenečtí a neformální, Britové se hodně omlouvají a jsou slušní, Francouzi jsou mírně arogantní, Češi si věčně stěžují a Němci jsou známi pro preciznost a pořádek), všichni lidé bratry jsou a všichni lidé jsou si hodně podobní.

Pokud někdo tvrdí, že si Češi děsně závidí, asi nezná vůbec jiné národy. Američané si závidí stejně jako jiní, ne všichni, ale někteří ano. Stejně tak znají Američané škodoradost, škodolibost. Schadenfreude je živá a zdravá všude, kde žijí lidé. A i v USA žijí jenom lidé. Lidé se všemi hezkými i ošklivými vlastnostmi. Až vám příště nějaký sebemrskač bude tvrdit, že závidíte, pošlete ho k šípku. Až vám příště nějaký uvědomělý Amerikomil bude tvrdit, že Američané jsou velmi hodní a neznají škodolibost, odkažte ho na nějaký americký tv program  nebo film plný škodolibých okamžiků...

 

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora