Pomazánkový povyk a Smotanová natierka: Česko versus Slovensko

pondělí 17. únor 2014 11:34

OLOL

V Česku se opět rozpoutala vlna nevole nad EU, protože EU jasně a stručně a tentokrát s definitivní platností řekla, že Pomazánkové máslo se nesmí jmenovat máslo. Husák se musí tetelit v hrobě radostí a) jak to Slováci natreli natierkou Čehúnům a b) jak si Češi zvykli na pomazánkovou náhražku a bojují za smetanu (ne Emmu Smetanu). Bouře ve sklenici vody!

Krátká historie

Pomazánkové máslo bylo vyrobeno poprvé okolo roku 1977, v době novomanželských půjček, přídavkových dětí a podpultových potravin. Nedá se říct, že by pravé máslo nebylo, ale výrobci rádi dávají na trh šidítka, ať vládne komunismus nebo kapitalismus. Hospodyňky nejdřív pomazánkové máslo neuvítaly zrovna nadšeně, nicméně  všichni si časem  na ně zvykli a začali ho kupovat. Dneska ho najdete v různých podobách, různých příchutích a i v receptech, kde byste ho ani nečekali. Zdomácnělo. Od roku 1977 to šlo jako po másle, pomazánkové máslo slavilo úspěch.


Krátká hysterie

Poté, co se Česko připojilo k EU, začal spor o Pomazánkové máslo, neboť směrnice EU říká, že tzv. máslo označuje výrobek s obsahem mléčného tuku 80 až 90 %,  60 až 62 % pro  3/máslo a 39 až 41 % pro polotučné máslo. Tzv. pomazánkové máslo má obsahovat 31 procent mléčného tuku. Není to tedy máslo ani polotučné. Dále se do oné pomazánkové pochoutky přidává sušina a byly v něm nalezeny i rostlinné tuky a nejeden chemik tam cosi přidal, aby náklady na výrobu byly minimální a zisk maximální. Ideálně to má být jakási směs smetany a sušiny bez chemie, tak i tak to není máslo.

 

Zatímco Slováci se hned přizpůsobili, Češi bojovali o tu specifickou pochoutku (prý tradiční výrobek) a nehodlali se vzdát jen tak. Na Slovensku nyní najdete běžně výrobek s názvem Smotanová natierka, Slováci také práskli EU, že Češi nejsou ochotni přizpůsobit se změnám.

Bývalí a současní soudruzi se musejí bavit, jak moc je komunistická náhražka populární a jak se jim podařilo vtlouct název máslo někam, kde máslo není.
Ať žije máslo na hlavě. Většina národa jasně křičí, že ten název by měl být zachován a ať jde EU do...

Zábavné pseudoargumenty pomazánkových milovníků

Proč nepřejmenují taky kakaové máslo a arašídové máslo? Pomazánkové máslo je unikum, mělo by mít zachované název...

Angličani by si měli přejmenovat motýla a ryby,  co anglicky butterfish nebo butterfly?

Co dětské piškoty, taky se jmenují divně pro EU? Co španělský ptáček a cikánská pečeně?

EU nám kecá do toho, co si máme kupovat!


Můžeme si říct, že Slováci jsou bonzáci, na druhé straně se Slováci lehce přizpůsobili, výrobek se dál prodává pod jiným jménem a kdo ho má rád, kupuje ho dál. Češi se ukazují jako ne moc flexibilní a navíc protiřečící si. Češi denně nadávají na různé náhražky, které jim supermarkety prodávají, ale náhražka másla jim nevadí.

Ad tzv. argumenty? Kakaové a arašídové máslo nejsou mléčné výrobky, nenajdete je vedle jogurtu a sýrů. Pomazánkové máslo není unikátní, náhražky náhražek vyrábí kdekdo, dá si někdo pasterizovanou imitaci sýrového výrobku?

Motýl a ryba obsahující název butter mají něco společného s mléčným výrobkem a najdete je v regále s mlékem? Bude si snad anglicky mluvící osoba myslet, že motýl je vyroben z másla? Ne. Jenže někdo si může myslet, že pomazánkové máslo je máslo a ono není. EU a nejen EU má jasně stanoveno, co je máslo. A je to špatná směrnice? Dáme výrobcům volnou ruku a dělejte si, co chcete, udělejte margarín a říkejte mu máslo?

Dětské piškoty jsou pro děti, stějně jako dětský olej, nikdo si nebude představovat, že je to vyrobeno z dětí, ale mléčný produkt zvaný máslo, který není máslo? To samé cikánská pečeně a moravský vrabec, španělský ptáček.

EU vám nekecá do toho, co si kupujete, EU má pouze jisté normy, které pomazánková smetanová natierka nesplňuje. Hospodyňky, které bez pomazánkového zla nedají ani ránu si ho najdou i pod jiným názvem. Nemám o ně strach. Přece nebudou dávat do tiramisu pravé mascarpone...

 

 

 

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora