Boj o učení dětí doma a pánbíčkáři

pondělí 10. březen 2014 07:00

V Česku je učení doma v plenkách, v Německu je nelegální od roku 1918 a v USA je povoleno. A tak není divu, že jedna německá rodinka skončila v USA, prý dokonce byla nábožensky pronásledovaná. Je normální učit děti doma? Je Německo normální? A má stát právo na učení dětí?

Německá "křesťanská" rodina nejdřív učila děti doma. Německé školy jsou prý moc špatné. Jenže stát zahájil proti ní "válku", vyučování doma je v Německu nelegální, německé rodiny vyučující děti doma mohou být souzeny a pokutovány. Rodina tedy nemohla učit děti doma v Německu, a tak utekla do USA.  Uwe Roimeke řekl: "Vždycky jsme byli připraveni jít, kamkoliv nás Hospodin povede". Roimekeho rodina v roce 2008 zapustila kořeny  v jižním (a jižanském) státě Tennessee a chtěla azyl s důvodem náboženské diskriminace. Vybrali si stát, který je více náboženský (aspoň papírově) a který patří do tzv. Biblického pásu, tj. v jedné ruce brokovnice, v druhé bible...

Nejdřív byl této rodině soudcem v Memphisu udělen azyl, později však toto rozhodnutí Obamovou administrací bylo zrušeno s tím, že se nejednalo o náboženské pronásledovaní.  O nějaký ten pátek později bylo rozhodnuto, že rodina Roimeke může v USA zůstat na nedefinovanou dobu s tím, že nesmějí žádat o občanství USA.

V USA je možné učit děti doma. Jenže když se řekne výuka doma, hodně lidí si představí ujeté sektáře, kteří drží dítě pod zámkem a vymývají mu mozek náboženskou propagandou. V USA učí děti doma lidé různí, nejen pánbíčkáři. Nejsou na to nějaké státem dané osnovy, ale od 3. třídy je povinnost děti přezkoušet standardním testem ke konci školního roku, nezkouší se ze všech předmětů, osnovy na doma jsou věc rodičů s tím, že by dětičky měly umět to, co bude testováno. Učivo střední školy už učí doma málokdo, na vysokou musí děti do státních nebo soukromých škol. V USA je relativně volnost, někdo by i řekl, že dost velká. Ti, kteří se  rozhodnou vyučovat děti doma, nepotřebují kvalifikaci, ostatně učivo základních škol by měl zvládnout každý rodič.

Co se týče socializace dětí, existují spolky pro děti učené doma, extra kroužky, lidi se scházejí, děti mají kamarády. Vždycky je to o rodině a co se týče fanatických pánbíčkárů, tak je ta socializace a jejich svět  věc prostě jiná, ať děti chodí do škol nebo ne.

Státní školy v USA jsou různé, ale celkově nic moc.  Někdo má štěstí a narazí na dobré státní školy, někdo žije v oblasti, kde jsou školy plné žáků, jejichž rodinám na vzdělání nezáleží a učitelům také ne. Někdo to řešit nemusí a platí soukromou školu. Učit doma je ovšem také jedna z možností.

Celkem mne překvapuje, že v Německu existuje tak striktní zákaz učení doma, na druhé straně nechápu, že si rodinka Roimeke nemohla vybrat nějakou dobrou soukromou nábožensky orientovanou školu. Možná neměli dost peněz, ostatně uživit pět dětí není lehké.* Nevím také, o jakou náboženskou denominaci se jedná, pod pojmem křesťan se schovává kdekdo. Nevím ani, proč neodešli třeba do Rakouska, které je a) za rohem b) povoluje učení doma  c) mluví se tam skoro stejným jazykem


V USA  je také volnost, co se týče učení doma, ale existuje  povinná školní docházka. A  existuje nepovinné očkování. Jenže bez očkování vám dítě do škol nevezmou. Takže někteří lidé v USA, kteří jsou proti očkování dětí, učí děti doma. S tím, že na vysoké jisté očkování děti musejí mít...svoboda?

V Německu se stát vyjadřuje jasně, stát rozhodl už dávno, že je  nelegální učit děti doma. V Česku je to učení doma  v plenkách, je povoleno učit doma první stupeň. To mi připadá rozumné, střední škola už bývá s nějakým užším nebo širším zaměřením, těžko bude někdo doma učit zdravotní sestru nebo stavebníka. Také mi připadá rozumné, že rodinka Roimeke nedostala nakonec status uprchlíků z důvodu náboženské nesvobody. O to se skutečně nejedná, německý stát sice zakazuje učení doma, ale zároveň si doma mohou vyznávat Buddhu nebo Jehovu (ale ne scientologii).

Spoustě lidí připadá, že stát by neměl zasahovat do vzdělávání dětí. Jenže lze nechat lidem volnou ruku? Je v pořádku, aby existovala škola, kde se děti učí mstě západu a smrt Americe? Neměl by stát dát přece jen nějaké meze? Je v pořádku děti do školy neposílat a neučit je to, co se nám zdá nevhodné? A když nebude školní docházka povinná, kdo zaručí povinné vzdělání dětí? Rodiče? Opravdu?

Spousta lidí by  klidně zanedbala základní vzdělání a čím tupější občané, tím tupější stát, čím tupější stát, tím... no umíme si to jistě představit. Pokud jsme součástí nějaké společnosti, musíme se chovat jako její občané a integrovat se. Máme práva, ale i povinnosti. Nedělejme ale ze státu tyrana,  který nám bere děti a který nám mluví do všeho, protože vždy existuje volba. Povinná školní docházka je jistě lepší než povinná práce v továrně nebo na poli. Nebo taky prostituce.   Vzdělaní lidé dojdou dál. Děti sice nepatří státu, ale nepatří ani tak doslova rodičům, není možné si s dětmi dělat, co chceme, stát musí regulovat to, že děti musejí být zaopatřeny, živeny a nějak vzdělány. Jsou součástí společnosti. Nechceme přece více vlčích dětí nebo ano?

 

 *Rodinka Roimeke čítá šest dětí, to šesté se narodilo v USA

Anglické zprávy o případu Roimeke zde

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora