USA - vražda přece není zase tak velkej zločin, ne?

pondělí 19. leden 2015 10:03

V USA je moře právníků, oceán právních kliček a ne vše je vždy voda pod mostem. Dvojí metr vládne všude a když máte dobrou obhajobu, vyseká vás klidně z vraždy. Ostatně vražda není zase tak velký zločin...

V povídání si o americké justici si nelze nevzpomenout na Mary Kay Letourneau. Toto téma je zrovna aktuální: dospělá učitelka, mladistvý žák a sexuální hrátky.

První případ

Stát Washington (severozápadní stát v USA)


Mary Kay narozena roku 1962 byla učitelka, která měla poměr s  žákem pod zákonem a která byla odsouzena za druhý stupeň znásilnění dítěte. V době aféry byla vdaná a měla čtyři děti. Bylo jí tehdy 34 let.

Mary Kay Letourneau je vnímána jako násilnice, zneuživala postu učitelky, znásilnila dítě a tudíž je na seznamu pedofilů, sexuálních deviantů a už nikdy nebude učit nedospělé.

Její "oběť" byl 13letý žák Vili Fualaau. Původní dohoda při soudu byla šest měsíců ve vězení s tříměsíční úlevou a absolutně žádný kontakt s Vilim na doživotí.

Jeden měsíc poté, co byla propuštěna z vězení, byla policí přistižena s Vilim, soud zjistil, že porušila zákaz stýkaní se s ním a znovu ji odsoudil k 7 letům vězení. Byla ve vězení od roku 1998 do 2004. Zatímco byla ve vězení, porodila dceru, již druhé dítě s Vilim. První dítě s Vilim se jí narodilo před začátkem uvěznění.

Poté, co byla propuštěna z vězení v roce 2004, bylo Vilimu již přes 18, takže požádal soud o zrušení zákazu stýkaní se s ní. A soud mu vyhověl. Letourneau a Fualaau se vzali v roce 2005.

Toto se odehrálo ve státě Washington, kde je "dítě" do 16 let pod zákonem. Mary Kay si odseděla sedm a půl let za poměr s nezletilým, s jejím budoucím manželem, s otcem jejích dětí.

 

Druhý případ

Stát Tennessee (jižanský stát ležící v tzv. Biblickém státu)

Městečko Selmer je taková ospalá díra. Stěží 5000 obyvatel, malé městečko nedaleko Memphisu, Tennessee. Manželé Winklerovi bydleli v městečku Selmer. Winklerovi byli obyčejný páreček, byli svoji deset let. Zcela nudné městečko, o kterém se moc nepsalo....až do té doby, kdy se jednoho krásného dne Mary Winkler probudila brzy ráno, vzala pušku a ještě spícího manžela postřelila. Neumřel hned, chvíli trpěl. Ale to už Mary byla na cestě jinam.

Mary zastřelila manžela, kazatele v Fourth Street Church of Christ. Tvrdila, že to byla nehoda, v žádném případě ho neplánovala zabít, jen chtěla nějak vyřešit jejich problémy a pušku si vzala, aby bylo jasné, že to myslí vážně. Zastřelila ho do zad. Pak vzala jejich tři děti a uháněla pryč. Našli ji brzy.

Na obranu tvrdila, že byla doma ponižovaná, sexuálně zneužívaná, že musela nosit vysoké podpatky a paruku a provádět v ložnici nekalosti. Toto zapůsobilo na jižanskou konzervativní porotu. Původní obvinění obžaloby mělo být vražda prvního stupně, ale usmlouvalo se to na nedobrovolné zabití. Nehoda. Ostatně chuděra trpěla v rukou zlého sexem posedlého muže. Mrtví muži ale nic nepoví, a tak její obhajoba mohla přijít s čímkoliv.

Ve skutečnosti vyšlo najevo, že stará dobrá Mary se zapletla v nigerijských podvodech. Nechtěla, aby to manžel zjistil.  Tak i tak, porota byla dojata její situací, ona byla vlastně oběť a Mary byla odsouzena k 210 dnům ve vězení, ale protože si už odpykala pět měsíců, dostala jenom 60 dní v psychiatrické léčebně a podmínku. Brzy byla na svobodě a dostala zpět děti. Dohromady  sotva sedm měsíců za vraždu, ze které udělali nedobrovolné zabití.

Zatímco Mary Kay si odseděla sedm let za poměr s nezletilým, Mary nestrávila za vraždu ani rok ve vězení.

Nechci zlehčovat to, co provedla Letourneau, mít poměr se žákem není košer, pokud nejste oba dospělí, ale jednalo se evidentně o vyspělého mladíka a měli spolu poměr, měli spolu děti, vzali se, takže ne zrovna typický případ znásilnění. A ano, psala bych jinak, kdyby se jednalo o 12letou dívku a jejího učitele. Sedm let je tvrdé potrestání a vzali matku šesti dětem.

Zákony nepřihlížejí k pohlaví dětí a mladistvých, ač by měly. Chlapec či mladík, který nechce mít pohlavní styk ho může mít jen těžko, když nemá erekci. Dívka je na tom úplně jinak a vždy může být donucena. Když 14letý chlapec zabije vrstevníka, voláme po trestní zodpovědnosti pro mladistvé, když má 14letý hoch poměr dejme tomu s 18letou dívkou, je z něj najednou dítě a ona dospělá ho znásilnila.

Sex je i zločin v případě onoho kazatele, celý případ se točil kolem údajného sexuálního ponižovaní místo té skutečnosti, že manželka vzala pušku a střelila spícího manžela, kterého pak nechala v bolesti a šoku umřít. Dva měsíce v "Bohnicích" za vraždu je trest přímo ojsimpsonovský.

Jaká to  ukázka americké morálky, kde sex je horší než vraždění,  stejně jako ve filmech či jinde, nedej bože, aby někde byl sex, ale hora mrtvol a krve je v pořádku. A jaká to ukázka spravedlnosti. Vražda je menší zločin než sex s nezletilým.

 

Více zde

http://abcnews.go.com/topics/news/mary-winkler.htm

http://www.crimelibrary.com/criminal_mind/psychology/marykay_letourneau/1.html

Silvie Watson

Silvie Watson

Silvie Watson

Kniha přání a stížností, o tom co mne baví a nebaví, co se mi líbí a nelíbí. Pohled na Evropu či USA.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora